Wielki powrót ulubionego Marvela! Czy warto było czekać?

Wielki powrót ulubionego Marvela! Czy warto było czekać?
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej19.03.2024 | 9 min.

Wielki powrót ulubionego Marvela! Po 27 latach przerwy fani "X-Men" doczekali się nowej wersji kultowej animacji. Popularna kreskówka z lat 90. powraca w odświeżonej odsłonie, zachowując klimat i charakter oryginalnej produkcji. Miłośnicy superbohaterów mogą ponownie przeżyć przygody swojej ulubionej drużyny mutantów w serialu "X-Men 97". Czy warto było czekać tak długo na ten wielki powrót?

Nowy serial "X-Men 97" - kontynuacja kultowej animacji

Dla fanów Marvela to był długo wyczekiwany moment - po 27 latach przerwy na ekrany powraca ukochana przez miliony kreskówka "X-Men" w odświeżonej wersji zatytułowanej "X-Men 97". Ten nowy serial na platformie Disney+ jest bezpośrednią kontynuacją przebojowej animacji z lat 90., która pokochać dała się nie tylko dzieciom, ale i starszym widzom. Fani mogą się zatem spodziewać powrotu do korzeni oraz wyśmienitej dawki nostalgii w najlepszym wydaniu.

Twórcy serialu postawili na odtworzenie charakterystycznego stylu, jaki wyróżniał oryginalną "X-Men: Animowaną Serię". To oznacza powrót do mrocznych, dojrzałych tematów i epickich historii o prześladowanych mutantach, którzy stawiali czoła ludzkiej nietolerancji. Zarazem fani mogą liczyć na widowiskowe sceny walk i efekty specjalne wprost z lat 90., które dziś budzą tyle samo zachwytu, co kiedyś. "X-Men 97" to więc idealna mieszanka szacunku dla pierwowzoru z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Kontynuacja uwielbianej historii

Największą zaletą nowej serii "X-Men 97" jest jednak to, że stanowi ona bezpośrednią kontynuację oryginalnej kreskówki. Twórcy nie zdecydowali się na restart czy reboot, co mogłoby zrazić część fanów. Zamiast tego widzowie po latach przerwy ponownie spotkają znane i ukochane postacie, które dalej będą zmierzać się z mrocznymi wątkami i intrygami w uniwersum X-Men. To ogromny atut dla wszystkich, którzy kochali pierwowzór i nie wyobrażają sobie, aby nie dać kolejnej szansy swojej ulubionej drużynie mutantów.

Dzięki takiemu zabiegowi fani od razu poczują się jak u siebie, a jednocześnie będą mogli poznać dalsze losy Cyklopa, Jean Grey, Wolverine'a i reszty zróżnicowanych bohaterów. Niespodziewane zakończenie oryginalnej serii nagle nabierze nowego znaczenia i znajdzie swoje rozwinięcie. Producenci obiecują co prawda masę niespodzianek, ale w zgodzie z duchem źródła.

Powrót bohaterów w nowych przygodach - znane postacie z lat 90.

Jedną z największych zalet serii "X-Men 97" jest to, że przynosi powrót kultowych postaci, które na stałe zapisały się w sercach i umysłach fanów. Flagowe postacie jak Cyklop, Jean Grey, Wolverine, Bestia czy Gambit wracają w doskonale znanych im wcieleniach, dzięki czemu widzowie od razu poczują się jak u siebie w domu.

Jednak nie tylko główni członkowie X-Men powracają na ekrany. Nowy serial sięga również po bohaterów drugoplanowych, którzy odegrali ważną rolę w oryginalnej kreskówce. Spodziewajmy się zatem powrotu Rogu, Mrocznej Psionicy, a nawet samego Apocalypse'a - jednego z najpotężniejszych i najbardziej uwielbianych czarnych charakterów w całym uniwersum X-Men.

Dla każdego fana Marvela jest to prawdziwe spełnienie marzeń - po latach oczekiwania i spekulacji możemy wreszcie powrócić do ulubionych postaci i przeżyć z nimi kolejne ekscytujące przygody.

Twórcy zapowiadają, że znajome postacie nie stracą nic ze swojego charakteru i osobowości, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Wolverine pozostanie zażartym wojownikiem, a dynamika między Cyklopem a Jean wciąż będzie iskrzyć namiętną chemią. Jednocześnie kreskówka ma zgłębić wiele wątków, które pozostały niedopowiedziane, np. relacje między mutantami a zwykłymi ludźmi.

Czytaj więcej: Wciąż brak planów na walentynkowy wieczór? popularny serwis streamingowy ratuje zakochanych

Fabuła i zwroty akcji w najnowszym sezonie "X-Men 97"

Choć "X-Men 97" będzie kontynuacją oryginalnej serii, to twórcy zapowiadają całą masę zwrotów akcji i niespodziewanych wydarzeń, które na dobre wprawią fanów w osłupienie. Nowy sezon ma bowiem nawiązać do kultowej kreskówki z lat 90., ale nie być jej bezpośrednią kalką.

W najnowszych odcinkach ponownie napotkamy takie wątki jak walka o przetrwanie w świecie ludzi, prześladowania mutantów oraz starcia między dwiema frakcjami X-Men pod wodzą Cyklopa i Magneto. Jednak oprócz odniesień do znanych motywów, producenci przygotowali zupełnie nowe intrygi, które podążą w nieoczekiwanym kierunku.

Zapowiedziane wątki fabularne Oczekiwane niespodzianki i zwroty akcji
- Dalsze losy Mrocznej Psionicy - Niespodziewany sojusz Cyklopa i Magneto
- Powrót Apocalypse'a - Zdrada w szeregach X-Men
- Narodziny Ery Apostołów - Pojawienie się nowych mutantów

Jak widać, fani mogą spodziewać się ogromnej dawki emocji i niespodziewanych wydarzeń. Twórcy zapewniają, że nawet osoby znające szczegółowo oryginalną serię, nie będą w stanie przewidzieć niektórych zwrotów akcji. To wszystko podane będzie jednak w doskonale znanym, dojrzałym klimacie, pełnym akcji i skłaniającym do refleksji nad kwestiami tolerancji i akceptacji inności.

Nawiązania do innych części uniwersum Marvela

Choć "X-Men 97" jest bezpośrednią kontynuacją animowanej serii z lat 90., to twórcy nie wykluczają licznych nawiązań do innych części potężnego uniwersum Marvela. Fani mogą liczyć na ciekawe cameo i Easter eggi nawiązujące chociażby do filmów kinowych czy komiksów o Avengersach, Spider-Manie i innych superbohaterach.

Takie zabiegi doskonale wpisują się w trendłączenia różnych dzieł pod szyldem Marvela w jedną, spójną całość. Co więcej, może to otworzyć drogę do kolejnych ciekawych crossoverów w niedalekiej przyszłości. Jednym słowem, widzów czekają masę smaczków dla każdego fana uniwersum.

Animacja "X-Men" wpłynęła na gry wideo i popkulturę

Zdjęcie Wielki powrót ulubionego Marvela! Czy warto było czekać?

Nie można mówić o powrocie "X-Men 97" bez wspomnienia o ogromnym wpływie, jaki oryginalna animacja wywarła na popkulturę i branżę gier wideo w szczególności. Fenomen z lat 90. odcisnął piętno na całej masie produkcji, które zaczerpnęły garściami z charakterystycznego klimatu i motywów kreskówki.

 • Gry "X-Men", "X-Men: Mutant Apocalypse", "X-Men 2: Clone Wars", "X-Men vs Street Fighter" czy "X-Men vs Capcom"
 • Wpływ na filmy kinowe ze zwłaszcza głośną produkcję "X-Men" z 2000 roku
 • Inspiracje dla licznych komiksów i opowieści o mutantach

Sukces oryginalnej kreskówki szybko przerósł ramy zwykłego serialu animowanego i na trwałe wpisał się w kanon popkulturowych dzieł Marvela. Do dziś liczne produkcje w różnych mediach nawiązują do charakterystycznego wizerutku Cyklopa, Jean Grey, Gambita czy samego Wolverine'a, który w animacji zyskał jedną ze swoich najbardziej ikonicznych odsłon.

Wpływ "X-Men" jest nie do przecenienia, dlatego też powrót tej serii w nowej odsłonie to nie tylko gratka dla fanów, ale i zaszczyt dla samej marki. Najpopularniejsza seria filmowa Marvela po raz kolejny udowadnia swoją siłę przyciągania, dając fanom to, czego pragnęli od dziesiątek lat.

Kreskówka i jej wpływ na hity kinowe

Kultowa animacja "X-Men" z lat 90. miała ogromny wpływ nie tylko na gry wideo, ale i największe kinowe przeboje z uniwersum Marvela. Choć bezpośrednio nie była ona inspirowana żadnym filmem, to jednak reakcja fanów na kreskówkę skłoniła producentów do zrobienia kolejnego kroku i stworzenia pierwszego filmu aktorskiego o mutantach.

Głośna produkcja "X-Men" z 2000 roku w reżyserii Bryana Singera osiągnęła ogromny sukces finansowy i na trwałe wpłynęła na zmianę postrzegania komiksów w Hollywood. Nic dziwnego, bo film w dużej mierze wpisywał się w charakter i klimat serii animowanej, która w latach 90. mocno wpłynęła na upowszechnienie marki.

Co więcej, sukces "X-Men" z 2000 roku przyczynił się do decyzji telewizji Fox o wznowieniu emisji oryginalnej kreskówki na krótko po premierze filmu! To pokazuje, jak mocno animacja zakorzeniła się w świadomości fanów na długo przed wielkimi hitami kinowymi.

 • Oryginalny serial skutecznie wypromował postaci i świat X-Men
 • Film z 2000 roku bazował na klimacie animacji
 • Premiera filmu doprowadziła do wznowienia emisji kreskówki

Charakterystyczne elementy oryginalnej serii "X-Men" z lat 90.

Jednym z największych atutów powracającej kreskówki "X-Men 97" jest to, że odtwarza ona wiele charakterystycznych i uwielbianych elementów oryginalnej serii animowanej. Dostajemy zatem powrót do ikonicznego już wyglądu bohaterów, wzorowanego na projektach słynnego rysownika Jima Lee, który w latach 90. odpowiadał za nowe oblicze takich serii jak "The Uncanny X-Men".

Ten specyficzny design postaci z wyrazistymi rysami twarzy, muskulaturą i charakterystycznymi fryzurami odcisnął ogromne piętno na modzie i popkulturze. Dziś wciąż jest on punktem odniesienia dla innych wizerunków Wolverine'a, Cyklopa czy Jean Grey w różnych mediach.

Ale to nie jedyny znany fanom element, który powraca w "X-Men 97". Uwielbiany podkład dźwiękowy, charakterystyczne efekty specjalne, a nawet wykorzystanie kultowego już brzęczenia z "Star Treka III" podczas scen z użyciem mocy Magneto - wszystko to zostało przeniesione do nowej serii.

Uwielbiany design postaci Zachwyty nad ścieżką dźwiękową
- Design Wolverine'a z ikoniczną fryzurą - Motyw muzyczny wykonany przez Johna Binga
- Smukłe sylwetki i rysy twarzy Jean Grey - Kultowe już brzęczenie skojarzone z Magneto
- Ostre rysy i muskulatura Gambita - Pozostałe efekty dźwiękowe doskonałe znane widzom

Liczne wierne odtworzenie elementów, które pokochali fani, sprawia, że "X-Men 97" już na starcie wzbudza ogromne pokłady nostalgii. Nic dziwnego, że ta wyjątkowa seria od dawna znajdowała się na samej górze listy życzeń największych miłośników Marvela na całym świecie.

Podsumowanie

Powrót animowanej serii "X-Men 97" to wielki powrót, na który na takiego Marvela czekali wszyscy fani. Po 27 latach przerwy widzowie mogą cieszyć się kontynuacją ukochanej kreskówki z lat 90. Nowy serial na Disney+ stanowi idealne połączenie szacunku dla pierwowzoru z nowoczesnymi rozwiązaniami. Oglądając "nowy film Marvela" w 2024 roku, dostaniemy dawkę nostalgii i emocji w najlepszym wydaniu.

Seria "Marvel powraca po 27 latach" przynosi powrót kultowych bohaterów, doskonale znanych wątków i charakterystycznego stylu animacji. A jednocześnie zapowiada masę niespodzianek, zwrotów akcji i nawiązań do szerszego uniwersum. Nic dziwnego, że ta najpopularniejsza seria filmowa Marvela od dawna znajdowała się na szczycie życzeń fanów, którzy dziś doczekali się filmu Marvel 2024, spełniającego ich najskrytsze oczekiwania.

Najczęstsze pytania

Tak, twórcy zapewniają, że "X-Men 97" będzie bezpośrednią kontynuacją animacji, którą znamy i uwielbiamy. Dostaniemy powrót znanych postaci, charakterystyczny styl animacji, a także ciągłość wielu wątków z oryginalnej serii. Zarazem pojawią się nowe niespodzianki i zwroty akcji.

Choć pełna obsada głosowa nie została jeszcze ujawniona, wiemy już, że do roli Wolverine'a powróci Cal Dodd, który dubbingował tę postać w oryginalnej kreskówce lat 90. To ważna wiadomość dla fanów, gdyż głos Dodda jest nieodłącznie kojarzony z twardym mutantem o adamantowym szkielecie.

Według twórców, "X-Men 97" pozostanie wierna oryginalnemu źródłu i będzie kontynuacją tylko i wyłącznie animacji. Niewykluczone są jednak liczne nawiązania, cameo i Easter eggi powiązane z szerszym uniwersum Marvela, w tym z kinowymi hitami. Nie spodziewajmy się jednak bezpośrednich powiązań fabularnych.

Dokładne informacje nie są jeszcze znane, ale producenci i Marvel dają jasny sygnał, że nie zamierzają kazać fanom długo czekać na kolejne przygody. Oznacza to, że jeśli pierwszy sezon spotka się z entuzjastycznym odbiorem, to kolejne będą nadchodzić co roku lub co dwa lata maksymalnie.

Cała seria "X-Men 97" będzie dostępna wyłącznie na platformie streamingowej Disney+. To właśnie tam zadebiutuje w marcu 2024 roku i prawdopodobnie pozostanie ekskluzywnym tytułem tej usługi. Dobrą wiadomością jest, że Disney+ jest już obecny na większości rynków na świecie.

5 Podobnych Artykułów

 1. "Psie pazury" - klasyk kina noir Romana Polańskiego
 2. Nowe show muzyczne w Polsce nie w telewizji? Zaskakująca informacja!
 3. "Piła" - geneza torture pornu, który zdefiniował nowy podgatunek horroru
 4. "Z Archiwum X" - geneza serialu science fiction o mulderze i scully
 5. Fani Yellowstone zaskoczeni pozytywnym obrotem wydarzeń
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej

Kino to moja pasja od najmłodszych lat, i od zawsze uwielbiałem analizować, recenzować i dzielić się wrażeniami z innymi.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły