"The Office" - brytyjski oryginał i amerykański remake kultowej komedii

"The Office" - brytyjski oryginał i amerykański remake kultowej komedii
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej27.08.2023 | 9 min.

Geneza i pierwowzór brytyjskiego serialu

The Office to brytyjski serial komediowy, który zadebiutował w 2001 roku i od razu zdobył uznanie widzów i krytyków. Stworzony został przez dwójkę utalentowanych komików - Ricky'ego Gervaisa i Stephena Merchanta. Ten duet napisał scenariusz, wyreżyserował serial i zagrał także główne role. Gervais wcielił się w niezręcznego i egocentrycznego menedżera Davida Brenta, zaś Merchant sportretował nieśmiałego i uczynnego Garetha. Ich pomysłem było stworzenie komedii w konwencji mockumentu, czyli udawanego dokumentu, który miał pokazywać codzienne życie pracowników firmy zajmującej się sprzedażą papieru. Już pierwszy sezon tego serialu zdobył uznanie i miłość widzów, którzy docenili trafne obserwacje codziennego życia biurowego, celne dialogi i fantastyczną grę aktorską.

Ricky Gervais i Stephen Merchant jako twórcy oryginału

Ricky Gervais i Stephen Merchant poznali się w 1997 roku, kiedy pracowali w radiu XFM. Od samego początku łączyło ich podobne, czarne poczucie humoru i zamiłowanie do komedii cringe. Wspólnie stworzyli parę programów radiowych, ale sukces przyszedł, gdy w 2001 roku wyprodukowali The Office dla BBC. Gervais i Merchant zarówno napisali scenariusz, jak i zagrali główne role. Ich satyra życia codziennego w nudnym biurze sprzedaży papieru natychmiast zdobyła rzesze fanów. Po 2 sezonach Gervais i Merchant postanowili zakończyć produkcję serialu i przenieśli się na ekrany kin z filmem Cemetery Junction.

Pierwszy sezon z 2001 roku i jego ciepłe przyjęcie

Pierwszy sezon The Office liczył zaledwie 6 odcinków, jednak od razu zdobył uznanie widzów i krytyków. Jego premiera miała miejsce 9 lipca 2001 roku na antenie BBC Two. Serial opowiadał o perypetiach pracowników firmy papierniczej Wernham Hogg w Slough. Głównym bohaterem był David Brent, niezręczny i pozbawiony empatii menedżer, który uwielbiał traktować podwładnych z góry i imponować im swoim poczuciem humoru. Codzienne życie biurowe ukazane zostało w krzywym zwierciadle, za pomocą ciętego, czarnego humoru. Już w pierwszym sezonie serial zdobył nagrodę BAFTA dla najlepszego serialu komediowego, a Ricky Gervais został uznany najlepszym aktorem komediowym.

Styl mockumentary i inspiracje

The Office zrealizowany został w konwencji mockumentu, czyli udawanego dokumentu. Kamery podążały za pracownikami firmy, rejestrując ich codzienne poczynania i rozmowy. Dawało to efekt voyeuryzmu i patrzenia z boku na życie z pozoru zwyczajnych ludzi. Twórcy serialu zainspirowali się prawdziwymi produkcjami dokumentalnymi z lat 90., które pokazywały życie w brytyjskich zakładach pracy. Poza tym sięgnęli po konwencje kina direct cinema i techniki improwizacji aktorskiej. Efektem był absolutnie wyjątkowy i świeży serial komediowy.

Fenomen amerykańskiego remake'u

Sukces brytyjskiego The Office sprawił, że w 2005 roku powstał jego amerykański remake. Autorem adaptacji był Greg Daniels, scenarzysta seriali animowanych takich jak Simpsonowie czy Król Szamanów. Przeniósł on akcję do firmy papierniczej Dunder Mifflin w Scranton w stanie Pensylwania. Główną rolę niezręcznego szefa Michaela Scotta zagrał Steve Carell. Serial odniósł ogromny sukces i przez 9 sezonów gromadził miliony widzów przed telewizorami. Do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych seriali komediowych w historii.

Adaptacja Grega Danielsa dla NBC

Po sukcesie brytyjskiego oryginału, stacja NBC zdecydowała się zamówić amerykańską wersję serialu. Greg Daniels, scenarzysta Simpsonów, został jej producentem wykonawczym i showrunnerem. Przeniósł on akcję do firmy Dunder Mifflin w Scranton w stanie Pensylwania. Daniels postanowił zatrudnić Steve'a Carella, z którym pracował przy sitcomie Dana dla Ciebie. Carell wcielił się w postać Michaela Scotta, niezręcznego i egocentrycznego szefa, bazując na kreacji Gervaisa. Pilot został wyemitowany w marcu 2005 roku i zebrał pozytywne recenzje. Od razu było jasne, że ten remake ma potencjał.

Odtwórcy głównych ról - Steve Carell jako Michael Scott

Najważniejszą decyzją castingową był wybór Steve'a Carella na główną rolę. Aktor wcielił się w postać Michaela Scotta, regionalnego menedżera firmy Dunder Mifflin w Scranton. Jego kreacja bazowała na występie Gervaisa w oryginale, jednak Carell wniósł do niej sporą dozę ciepła i naiwności. Dzięki aktorstwu Carella, Scott był nie tyle złośliwy, co po prostu idiotyczny i niedojrzały. Oprócz niego w serialu zagrali m.in. John Krasinski jako Jim czy Jenna Fischer jako Pam.

Kultowy status obu seriali

Zarówno oryginalna brytyjska, jak i amerykańska wersja The Office zyskały status kultowych seriali komediowych. Oba cieszyły się ogromną popularnością, a cytaty z nich oraz odniesienia do nich na stałe weszły do popkultury. Seriale te uznawane są za wzorcowe przykłady gatunku komedii mockument, który zrewolucjonizowały i wyniosły na wyżyny.

Popularność i zasięg oglądalności

Sukces oglądalnościowy obu wersji The Office był ogromny. Brytyjski oryginał śledziło średnio 6 milionów widzów, zaś finałowy odcinek 2 sezonu obejrzało aż 9,4 miliona. Amerykański remake początkowo nie przyciągał wielkich liczb, jednak z czasem zyskał rzesze fanów. Odcinek finałowy 9 sezonu obejrzało aż 22,1 miliona Amerykanów. Dla porównania, w Polsce najchętniej oglądany serial - Ranczo - śledzi średnio 3-4 miliony widzów.

Cytaty, odniesienia i meme internetowe

The Office przeniknął do mainstreamowej kultury, dostarczając mnóstwo cytatów i scen, które na stałe wpisały się do kanonu popkultury. Fani chętnie dzielą się w internecie zabawnymi scenkami i przeróbkami z serialu. Szczególnie amerykańska wersja dostarczyła wielu memów z Michaelem Scottem w roli głównej. Popularne jest też odgrywanie scen z serialu i umieszczanie ich w mediach społecznościowych.

Wpływ na gatunek komedii mockument

Obie wersje The Office uznawane są za wzorcowe przykłady formatu komedii mockument (udawanego dokumentu). Dzięki nim ten gatunek zyskał popularność i uznanie widzów. Później na fali tego trendu powstały kolejne seriale mockumenty, jak choćby Park and Recreation czy Współczesna rodzina. Twórcy nadal chętnie sięgają po tę konwencję, aby komediowo i satyrycznie spojrzeć na różne środowiska czy grupy społeczne.

Kluczowe postacie i relacje między nimi

"The Office" - brytyjski oryginał i amerykański remake kultowej komedii

Obie wersje The Office skupiają się na grupie pracowników firmy papierniczej - ich relacjach, konfliktach i romansach. Szczególnie ciekawie przedstawione są postacie szefów oraz para Jim i Pam, których uczucie rozwija się na przestrzeni sezonów.

Jim i Pam - romans pracowników biurowych

Jednym z głównych wątków jest romans rozwijający się pomiędzy Jimem i Pam - dwójką zwyczajnych pracowników firmy Dunder Mifflin. Początkowo łączy ich tylko przyjaźń i wspólne żartowanie z niezręcznego szefa. Jednak z czasem między nimi rodzi się głębsze uczucie. Ich związek przechodzi wiele wzlotów i upadków, stając się sercem serialu.

Dwight jako prawa ręka Michaela/Davida

Kluczową postacią jest także Dwight Schrute, który w brytyjskiej wersji nazywa się Gareth. Jest on zastępcą i prawą ręką dyrektora - człowiekiem bez kręgosłupa moralnego, który zrobi wszystko, by przypodobać się szefowi. Jego relacja z Michealem/Davidem, pełna podlizywania się, stanowi jeden z najzabawniejszych aspektów serialu.

Recepcjonistki - Pam, Dawn i Erin

Ważną funkcję pełnią recepcjonistki. W brytyjskiej wersji była to Dawn grana przez Lucy Davis, zaś w amerykańskim originale rolę tę odgrywały kolejno Pam (Jenna Fischer) i Erin (Ellie Kemper). Stanowiły one głos rozsądku i były często oczami widza, komentując komiczne zachowania kadry kierowniczej.

Fabuła i najlepsze wątki

Seriale skupiają się na codziennym życiu w biurze, jednak ich najmocniejszą stroną są absurdalne historie i wątki poboczne, które przeplatają się z fabułą. Do najlepszych należą imprezy integracyjne oraz wpadki i nietakt kierownictwa.

Życie codzienne w firmie papierniczej

Akcja obu seriali rozgrywa się głównie w biurach firmy zajmującej się sprzedażą papieru. Kamery towarzyszą pracownikom w codziennych zmaganiach - obsłudze klientów, pracy przy biurkach czy przerwach na lunch w firmowej kuchni. Ten z pozoru nudny temat daje pole do popisu twórcom, którzy w komiczny sposób obnażają absurdy życia korporacyjnego.

Przełożeni i ich niezręczne zachowania

Dużą część humoru opiera się na postaciach David Brenta i Michaela Scotta - menedżerów, którzy są absolutnie niekompetentni jako przywódcy, za to uwielbiają kontrolować podwładnych. Ich nieudolne próby bycia lubianymi, wtrącanie niestosownych uwag czy niezręczne żarty stanowią satyrę nieudolnego przywództwa korporacyjnego.

Imprezy biurowe i wyjazdy integracyjne

Pretekstem do wielu zabawnych scen jest organizacja imprez biurowych i wyjazdów integracyjnych. Wtedy w szczególności ujawnia się brak taktu menedżerów, a relacje między pracownikami nabierają dodatkowego napięcia. Zarówno Boże Narodzenie w biurze, jak i wyjazdy na team building obfitują w komic

Podsumowanie

The Office, zarówno w wersji brytyjskiej jak i amerykańskiej, na stałe wpisał się do kanonu kultowych seriali komediowych. Dzięki czarnemu humorowi, celnym obserwacjom natury ludzkiej i fenomenalnej obsadzie aktorskiej, przyciągnął rzesze fanów i zrewolucjonizował telewizyjną rozrywkę. Co więcej, wywarł ogromny wpływ na inne seriale mockument, które podążyły ścieżką wytyczoną przez ten wyjątkowy sitcom. The Office uchodzi dziś za wzór do naśladowania i kopalnię cytatów, które na stałe weszły do popkultury. Nawet po latach wciąż dostarcza rozrywki i zmusza do refleksji nad codziennym życiem milionów biurowych pracowników.

Najczęstsze pytania

Ile sezonów liczy brytyjska wersja The Office?

Brytyjska wersja The Office z Rickym Gervais w roli głównej liczy 2 sezony i łącznie 12 odcinków + 1 odcinek specjalny. Serial został zakończony przez twórców po dwóch seriach.

Ile sezonów ma amerykański The Office?

Amerykański remake The Office z Stevem Carellem liczy 9 sezonów i 201 odcinków. Ostatni odcinek wyemitowano w 2013 roku.

Kto grał główną rolę w brytyjskim The Office?

Główną rolę niezręcznego menedżera Davida Brenta w oryginalnym brytyjskim The Office grał Ricky Gervais, który był też współtwórcą serialu.

Kto zagrał Michaela Scotta w amerykańskiej wersji?

Postać Michaela Scotta, amerykańskiego odpowiednika Davida Brenta, grał Steve Carell. To właśnie jego kreacja jest kluczowa dla sukcesu serialu.

Gdzie można obejrzeć The Office online?

Aktualnie The Office dostępny jest na platformach streamingowych HBO Max oraz Amazon Prime Video. Starsze sezony można znaleźć także na Netflix oraz iTunes.

5 Podobnych Artykułów

  1. "Psie pazury" - klasyk kina noir Romana Polańskiego
  2. Nowe show muzyczne w Polsce nie w telewizji? Zaskakująca informacja!
  3. "Lot nad kukułczym gniazdem" - making of szalonego arcydzieła
  4. "Breaking Bad" - sukces serialu o nauczycielu chemii produkującym metamfetaminę
  5. Największe filmy Disneya – daty premier aż do 2026 roku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej

Kino to moja pasja od najmłodszych lat, i od zawsze uwielbiałem analizować, recenzować i dzielić się wrażeniami z innymi.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły