"Obce" Ridleya Scotta - geneza i realizacja kultowego horroru sci-fi

"Obce" Ridleya Scotta - geneza i realizacja kultowego horroru sci-fi
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej18.08.2023 | 6 min.

Film "Obcy" w reżyserii Ridleya Scotta na stałe wpisał się w kanon klasyki kina science fiction. Ten mroczny horror sci-fi z 1979 roku zrewolucjonizował konwencję filmów o kosmitach, wprowadzając przerażającą i biologicznie wiarygodną istotę Obcego. Dzieło Scotta do dziś fascynuje i przeraża widzów, a tytułowy potwór jawi się jako jedna z najbardziej kultowych postaci w historii X Muzy. Jak doszło do powstania tego arcydzieła kina grozy i fantasci?

Geneza pomysłu na film "Obcy"

Zaczątki "Obcego" sięgają początku lat 70., kiedy scenarzyści Dan O'Bannon i Ronald Shusett zaczęli pracę nad pomysłem na mroczny horror sci-fi osadzony w realiach kosmicznych. Inspiracją były dla nich wcześniejsze produkcje takie jak "It! The Terror from Beyond Space" czy "Planet of the Vampires". O'Bannon i Shusett chcieli stworzyć opowieść, w której kosmici nie są już po prostu "małymi zielonymi ludzikami", ale biologicznie wiarygodnymi istotami budzącymi grozę. Punktem wyjścia był motyw "starożytnego statku kosmicznego uwięzionego na nieznanej planecie, na którą dostaje się załoga ziemskiego statku".

Scenariusz powstawał latami, przechodząc wiele wersji i modyfikacji. O'Bannon i Shusett dopracowywali koncepcję Obcego jako "doskonałego drapieżnika", ewolucyjnie przystosowanego do zabijania. Opracowano szczegóły biologii i rozrodu Obcych. Reżyser Ridley Scott od razu dostrzegł w scenariuszu potencjał na poruszający, mroczny film. Nalegał na wprowadzenie zmian, by bardziej rozwinąć motywy samotności i izolacji załogi statku Nostromo. Chciał też pogłębić psychologiczny portret bohaterów w obliczu kosmicznego zagrożenia.

Realizacja filmu "Obcy"

Aby zrealizować swoją wizję mrocznego, klaustrofobicznego horroru, Ridley Scott zebrał znakomity zespół aktorski i filmowców. W rolach głównych zaangażował tak utalentowanych aktorów jak Sigourney Weaver, Tom Skerritt czy John Hurt. Reżyser kładł nacisk na stworzenie autentycznych, wiarygodnych postaci załogi Nostromo. Aktorzy wcielili się w precyzyjnie nakreślone role: od zimnej, opanowanej Ripley po cynicznego Parkera.

Kluczowe było stworzenie przekonującej scenografii mrocznego wnętrza statku kosmicznego Nostromo. scenografia musiała oddawać klaustrofobię i grozę sytuacji załogi. Zespół pod kierownictwem Michaele Asser zbudował imponujące plany statku na wielką skalę. Dbano o najmniejsze detale, by wnętrza Nostromo wyglądały jak prawdziwe - zużyte, brudne i ponure. Do perfekcji dopracowano też charakteryzację Obcego. Specjalnie na potrzeby filmu stworzono mechaniczne kukły potwora obsługiwane przez aktora Bolajiego Badejo.

Zdjęcia i efekty specjalne

Zdjęcia do "Obcego" były nie lada wyzwaniem technicznym. Scott nalegał na kręcenie zdjęć chronologicznie, by lepiej oddać narastające napięcie. Dużą uwagę poświęcono oświetleniu, budującemu mroczny klimat. Zdjęcia prowadzono w ciemnych, ciasnych wnętrzach scenograficznych statku. Operatorowi udało się uchwycić autentyczne poczucie grozy i klaustrofobii załogi. Równie innowacyjne jak na 1979 rok były efekty specjalne ukazujące Obcego. Połączono zręcznie zastosowanie mechanicznych rekwizytów, animacji poklatkowej oraz wczesnych technik CGI.

Kluczem do sukcesu było stworzenie wiarygodnej, przerażającej istoty Obcego. Twórcom udało się stworzyć coś absolutnie wyjątkowego - biomechanicznego potwora ewolucyjnie przystosowanego do zabijania. Obcy jawił się jako coś obcego naszemu pojmowaniu życia, istota z innego świata nie poddająca się ludzkiemu zrozumieniu. To sprawiło, że stał się jednym z najbardziej kultowych filmowych kosmitów.

Muzyka i dźwięk

"Obce" Ridleya Scotta - geneza i realizacja kultowego horroru sci-fi

Nie do przecenienia w budowaniu napięcia i grozy była rola ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Jerry'ego Goldsmitha. Mroczne dźwięki i melodyka idealnie współgrały z ponurą scenografią statku kosmicznego. Muzyka Goldsmitha przeszła do kanonu kultowych horrorowych soundtracków. Równie istotne było zastosowanie odpowiednich efektów dźwiękowych - metalicznych odgłosów wnętrza Nostromo, tajemniczych i niepokojących dźwięków Obcego. Dźwięk wzmagał uczucie grozy i beznadziei sytuacji załogi statku.

Odbiór i wpływ filmu "Obcy"

"Obcy" odniósł sukces komercyjny, zarabiając ponad 100 milionów dolarów przy budżecie 11 milionów. Krytycy byli zachwyceni - chwalili reżyserię Scotta, scenografię, muzykę i kreację Weaver. Już wkrótce film zyskał status dzieła kultowego, które zdefiniowało konwencję horroru sci-fi na nowo. Jego wpływ na późniejsze produkcje był ogromny. "Obcy" stał się punktem odniesienia dla takich hitów jak "Predator", czy "Sphere". Sam Ridley Scott stworzył bezpośrednią kontynuację - "Obcych" w 1986 roku.

Dziedzictwo filmu "Obcy" Ridleya Scotta

Dzieło Ridleya Scotta przetrwało próbę czasu i do dziś jest uznawane za arcydzieło kina grozy i science fiction. Postać Obcego na stałe wpisała się do kanonu popkultury, inspirując kolejne pokolenia twórców. Powstało kilka kontynuacji próbujących nawiązać do oryginału z 79' roku. Sam Ridley Scott powrócił do tego motywu w prequelach "Prometeusz" i "Obcy: Przymierze". 40 lat po premierze, "Obcy" wciąż przeraża i fascynuje, udowadniając, że prawdziwe arcydzieło jest nieśmiertelne.

Podsumowanie

Film "Obcy" Ridleya Scotta na zawsze odmienił sposób, w jaki postrzegamy kosmitów w popkulturze. Stworzył nowy typ przerażającego potwora - biomechanicznej istoty ewolucyjnie dostosowanej do zabijania. Dzieło Scotta pokazało, że horror sci-fi może być psychologicznie głęboki i wizualnie olśniewający. Nowatorskie efekty specjalne, mroczna scenografia i klimatyczna muzyka Goldsmitha sprawiły, że "Obcy" na długie lata zdefiniował gatunek. Ten mroczny, klaustrofobiczny koszmar w kosmosie po 40 latach wciąż przeraża i intryguje widzów. Jest prawdziwym arcydziełem kina, które na zawsze odmieniło świat science fiction.

Najczęstsze pytania

Koncepcja Obcego jako doskonałego drapieżnika ewolucyjnie przystosowanego do polowania zrodziła się w umysłach scenarzystów O’Bannona i Shusetta. Inspirowały ich wcześniejsze filmy sci-fi o kosmitach.

Do zagrania Obcego zaangażowano wysokiego aktora Bolajiego Badejo. Ubrano go w specjalny kostium, a ruchy rejestrowała animacja poklatkowa. Wykorzystano też mechaniczne rekwizyty.

Dzięki mrocznej scenografii, klaustrofobicznej atmosferze i wiarygodnej charakteryzacji Obcy jawi się jako coś absolutnie obcego, niepojętego dla ludzkiego umysłu.

Budżet "Obcego" wyniósł około 11 milionów dolarów, co jak na owe czasy było budżetem przeciętnym. Film zarobił ponad 100 milionów USD.

Mroczna, industrialna ścieżka dźwiękowa Goldsmitha idealnie oddawała klimat grozy i wzmagała napięcie. Jest uznawana za kultową w historii kina.

5 Podobnych Artykułów

  1. "Psychoza" - jak Hitchcock wyreżyserował arcydzieło kina grozy?
  2. Nowe show muzyczne w Polsce nie w telewizji? Zaskakująca informacja!
  3. "Lot nad kukułczym gniazdem" - making of szalonego arcydzieła
  4. "Breaking Bad" - sukces serialu o nauczycielu chemii produkującym metamfetaminę
  5. Największe filmy Disneya – daty premier aż do 2026 roku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej

Kino to moja pasja od najmłodszych lat, i od zawsze uwielbiałem analizować, recenzować i dzielić się wrażeniami z innymi.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły