"Gra o tron" - jak ekranizowano sagę Pieśń lodu i ognia?

"Gra o tron" - jak ekranizowano sagę Pieśń lodu i ognia?
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej27.08.2023 | 7 min.

Saga Pieśń lodu i ognia autorstwa George'a R.R. Martina to jedna z najpopularniejszych fantastycznych serii książek współczesnej literatury. Ogromna popularność, rozmach fabuły i barwne postacie sprawiły, że była ona niczym stworzona do ekranizacji. W 2011 roku zadebiutował serial „Gra o tron” będący adaptacją tych kultowych powieści. Przez osiem sezonów widzowie na całym świecie śledzili losy rodu Starków, Lannisterów, Targaryenów oraz walkę o Żelazny Tron. Jak potoczyły się losy ekranizacji, która na trwałe wpisała się do kanonu popkultury?

Początki ekranizacji bestsellerowej sagi

Pomysł zekranizowania cyklu Pieśń lodu i ognia pojawił się już w 2006 roku, kiedy ukazały się cztery pierwsze tomy. Prawa do adaptacji zakupiła stacja HBO, która postanowiła zaryzykować i zainwestować ogromne środki w serial fantasy – gatunku rzadko ekranizowanego z takim rozmachem. Twórcy i producenci D.B. Weiss i David Benioff spotkali się z autorem, by omówić wizję serialu. George R.R. Martin zaakceptował scenariusz pierwszego odcinka napisany przez Weissa i Benioffa, co otworzyło drogę do realizacji.

Wybór obsady i ekipy filmowej

Casting do serialu był wyzwaniem ze względu na mnogość barwnych postaci. Twórcy poszukiwali aktorów, którzy wcielą się w role m.in. Eddarda Starka, króla Roberta Baratheona, Daenerys Targaryen i Tyriona Lannistera. Ostatecznie zaangażowano plejadę utalentowanych, lecz relatywnie mało znanych aktorów, jak Sean Bean, Lena Headey, Emilia Clarke czy Peter Dinklage. Stworzono zgrany zespół, który na długie lata stał się twarzami „Gry o tron”.

Budżet i lokacje zdjęciowe

HBO zdecydowało się zainwestować ogromne środki w produkcję – budżet początkowego sezonu wyniósł około 60 milionów dolarów. „Gra o tron” była kręcona w wielu lokacjach w Irlandii Północnej, Chorwacji i na Malcie. Wybudowano gigantyczne plany zdjęciowe, m.in. twierdzę Winterfell. Dzięki temu serial osiągnął niezwykły realizm.

Promocja i data premiery

HBO zadbało o intensywną kampanię promocyjną – plakaty, zwiastuny i wydarzenia z udziałem obsady pojawiły się na długo przed premierą. Wielkie oczekiwania widzów w końcu zostały zaspokojone 17 kwietnia 2011 roku, kiedy wyemitowano pierwszy odcinek pt. „Zima nadchodzi”.

Obsada serialu i główne postacie

Rodzina Starków z Winterfell

Kluczową rolę w pierwszych sezonach odgrywali członkowie rodu Starków z Eddardem (Sean Bean) i Catelyn (Michelle Fairley) na czele. Towarzyszyli im m.in. ich dzieci Robb (Richard Madden), Sansa (Sophie Turner), Arya (Maisie Williams), Bran (Isaac Hempstead-Wright) oraz adoptowany syn Snow (Kit Harington). Aktorzy znakomicie sportretowali tę rodzinę odważnych, lecz politycznie naiwnych bohaterów.

Ród Lannisterów z Casterly Rock

Przeciwwagą dla Starków byli przebiegli, chłodni emocjonalnie Lannisterowie z Tyrionem (Peter Dinklage), bliźniakami Cersei i Jaime'em (Lena Headey i Nikolaj Coster-Waldau) oraz ojcem Tywinem (Charles Dance) na czele. Mnogość konfliktów wewnątrzrodzinnych była motorem wielu wydarzeń.

Daenerys Targaryen

Jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci była Daenerys grana przez Emilię Clarke. Towarzyszyliśmy jej spektakularnej przemianie z przestraszonej dziewczyny w pewną siebie i nieustraszoną Matkę Smoków.

Najważniejsze wydarzenia i wątki fabularne

Walka o Żelazny Tron

Kwintesencją serialu była bezlitosna walka o władzę nad Siedmioma Królestwami i prawo do zasiadania na Żelaznym Tronie. Widzowie z zapartym tchem obserwowali intrygi, sojusze i zdrady rozgrywające się na dworze królewskim. Sytuacja zmieniała się dynamicznie, a pozycja poszczególnych graczy chwiała się niczym domek z kart.

Nadciągająca zima i armia umarłych

Poza walką o tron, w tle toczyła się o wiele groźniejsza wojna przeciwko nadnaturalnemu wrogowi – armii umarłych dowodzonej przez Króla Nocy. Konflikty wewnętrzne wydawały się mniej istotne w obliczu zbliżającej się zagłady żywych. Kulminacją tego wątku była epicka Bitwa o Winterfell.

Losy Starków i Lannisterów

W miarę rozwoju wydarzeń, sytuacja obu rodów ulegała dramatycznym zwrotom. Starkowie przeżyli upadek, śmierć wielu bliskich i rozproszenie. Z kolei potęga Lannisterów chwiała się, a kolejni członkowie ginęli w nieoczekiwanych okolicznościach. Losy tych rodzin trzymały w napięciu do ostatniego odcinka.

Realizacja serialu i efekty specjalne

"Gra o tron" - jak ekranizowano sagę Pieśń lodu i ognia?

Plan filmowy i lokacje

Na planie zdjęciowym w Belfaście zbudowano ogromne dekoracje przedstawiające m.in. stolicę Królewską Przystań. Wielkie wrażenie robił Czerwona Twierdza ze smoczą jamą. Sceny plenerowe kręcono w różnych zakątkach Europy, m.in. Chorwacji, Islandii i Hiszpanii.

Kostiumy i charakteryzacja

Niezwykle istotnym elementem były pieczołowicie dopracowane stroje, fryzury i charakteryzacje. Kostiumograf Michele Clapton stworzyła setki unikatowych kreacji nawiązujących do średniowiecza. Aktorzy spędzali w charakteryzatorniach nawet kilka godzin dziennie.

Smoki i bitwy masowe

Ogromnym wyzwaniem było odwzorowanie smoków Daenerys i setek statystów w scenach bitew. Wykorzystano animację komputerową, technikę motion capture oraz zdjęcia dronami. Dzięki temu uzyskano niezwykły realizm i skalę. Bitwa o Winterfell trwała aż 55 dni zdjęciowych.

Odbiór i popularność Gry o tron

Opinie krytyków i widzów

„Gra o tron” zebrała entuzjastyczne recenzje krytyków, którzy chwalili rozmach produkcji, grę aktorską i wierność książkowemu pierwowzorowi. Widzów urzekła złożoność historii i wciągająca fabuła. Serial od niemal początku stał się globalnym fenomenem i przedmiotem żywych dyskusji.

Wpływ na popkulturę

„Gra o tron” wywarła ogromny wpływ na całą popkulturę, stając się jednym z najpopularniejszych seriali w historii. Fani na całym świecie organizowali imprezy i spotkania poświęcone Westeros. Powszechnie cytowano dialogi, a elementy fabuły funkcjonowały jako meme internetowe.

Nagrody i wyróżnienia

Serial zebrał łącznie 59 nagród Emmy, w tym 4 dla najlepszego serialu dramatycznego. Zdobył również setki innych nagród, jak Złote Globy czy Satelity. Stał się absolutnym fenomenem i zdominował światową popkulturę przez ponad dekadę.

Dziedzictwo serialu po zakończeniu emisji

Książki i komiksy

Po finale serialu wydawane są kolejne powieści osadzone w świecie Pieśni lodu i ognia. Ukazały się też komiksy rozwijające wybrane wątki. Fani wciąż chłoną wszelkie nowe historie osadzone w Westeros.

Gry komputerowe

Na fali popularności serialu powstało kilka gier wideo, w tym strategiczna „Gra o tron: Winter is Coming” oraz RPG akcji „Gra o tron”. Dają one możliwość rozgrywki w bogatym fantasy świecie stworzonym przez Martina.

Planowane spin-offy

HBO pracuje obecnie nad kilkoma serialami osadzonymi w tym samym uniwersum, które mają szansę przedłużyć sukces oryginału. W planach są m.in. „Ród smoka” o rodu Targaryenów oraz produkcja „10 000 statków”.

Podsumowanie

Ekranizacja sagi Pieśń lodu i ognia była przedsięwzięciem niezwykle ambitnym i ryzykownym. Twórcom udało się jednak zrealizować wizję monumentalnego serialu fantasy na niespotykaną dotąd skalę. Przez osiem sezonów widzowie z zapartym tchem śledzili losy rodu Starków, Lannisterów, Targaryenów i innych w walce o władzę nad Westeros. Fenomen "Gry o tron" na trwałe wpisał się do historii telewizji i zrewolucjonizował gatunek fantasy. Serial pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo i rzesze oddanych fanów na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Serial jest adaptacją sagi fantasy Pieśń lodu i ognia autorstwa amerykańskiego pisarza George'a R.R. Martina

Zdjęcia realizowano głównie w Irlandii Północnej. Wykorzystano też plenery m.in. w Chorwacji, na Malcie i Islandii.

Serial składa się z 8 sezonów, każdy zawierający od 6 do 10 odcinków. Łącznie wyemitowano 73 odcinki.

Peter Dinklage otrzymał 4 nagrody Emmy za kreację Tyriona Lannistera.

Obecnie realizowany jest serial „Ród smoka” będący prequelem osadzonym w tym samym uniwersum.

5 Podobnych Artykułów

  1. "Psie pazury" - klasyk kina noir Romana Polańskiego
  2. Nowe show muzyczne w Polsce nie w telewizji? Zaskakująca informacja!
  3. "Lot nad kukułczym gniazdem" - making of szalonego arcydzieła
  4. "Z Archiwum X" - geneza serialu science fiction o mulderze i scully
  5. Największe filmy Disneya – daty premier aż do 2026 roku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mirosław Kołodziej
Mirosław Kołodziej

Kino to moja pasja od najmłodszych lat, i od zawsze uwielbiałem analizować, recenzować i dzielić się wrażeniami z innymi.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły