"Glee" - musicalowy serial dla nastolatków podbił serca widzów

"Glee" - musicalowy serial dla nastolatków podbił serca widzów
Autor Klara Sokołowska
Klara Sokołowska21.09.2023 | 8 min.

Serial "Glee" od razu po premierze w 2009 roku zdobył ogromną popularność i rzesze wiernych fanów. Ten muzyczny serial komediowy opowiadający o grupie utalentowanych wokalnie nastolatków z liceum w małym miasteczku, którzy tworzą szkolny chór, podbił serca widzów na całym świecie. Dlaczego produkcja ta stała się aż takim fenomenem kulturowym?

Geneza i założenia serialu Glee

Pomysł na serial zrodził się w głowie producenta i scenarzysty Ryana Murphy'ego, który chciał stworzyć pozytywną i optymistyczną opowieść o poszukiwaniu samego siebie i akceptacji. Akcja osadzona jest w fikcyjnym liceum McKinley High School w małym miasteczku Lima w stanie Ohio. Bohaterami są uczniowie i nauczyciele tej szkoły. Główny wątek koncentruje się na grupce nastolatków, którzy dołączają do szkolnego chóru "New Directions". Każdy z nich zmaga się z problemami typowymi dla wieku dojrzewania - samotnością, brakiem akceptacji, poszukiwaniem własnej tożsamości. Wspólne muzykowanie i śpiewanie pozwala im pokonać nieśmiałość, zintegrować się i zdobyć pewność siebie.

Fabuła i wątki serialu

Fabuła skupia się na losach grupy uczniów i ich nauczyciela, Willa Schuestera, który postanawia reaktywować szkolny chór. Dołączają do niego utalentowani wokalnie uczniowie - Rachel Berry, Kurt Hummel, Mercedes Jones, Artie Abrams i Tina Cohen-Chang. Z czasem grono chórzystów się powiększa. Razem przygotowują się do różnych konkursów i przesłuchań. Poza tym zmagają się z problemami nastoletniej miłości, przyjaźni, konfliktów rówieśniczych i rodzinnych. Ważnym wątkiem jest też walka z homofobią i akceptacja odmienności.

Atrakcyjna forma serialu

"Glee" łączy w sobie konwencję musicalu, serialu obyczajowego i komedii. Każdy odcinek zawiera kilka dynamicznych, pełnych energii musicalowych numerów taneczno-wokalnych wykonywanych przez bohaterów. Stąd też popularność serialu wśród młodzieży, dla której produkcje muzyczne są bardzo atrakcyjne. Ponadto poruszane są wątki bliskie nastolatkom - miłość, przyjaźń, poszukiwanie akceptacji i budowanie poczucia własnej wartości. Serial trafił więc idealnie w gusta młodej widowni.

Główni bohaterowie i obsada Glee

Ogromną zaletą serialu jest barwna i różnorodna grupa bohaterów. Każdy widz może znaleźć wśród nich swojego faworyta, z którym się utożsami. W serialu występuje też plejada utalentowanych aktorów, z których wielu zdobyło popularność właśnie dzięki tej produkcji.

Rachel Berry i Finn Hudson

Rachel Berry grana przez Leę Michele to utalentowana wokalistka marząca o karierze na Broadwayu. Jest ambitna i zdeterminowana, ale też egoistyczna i zarozumiała. Jej ukochanym jest Finn Hudson grany przez Cory'ego Monteitha - nieśmiały, umięśniony chłopak, kapitan szkolnej drużyny futbolowej. Ich burzliwy związek stanowi jeden z głównych wątków miłosnych serialu.

Kurt Hummel i Mercedes Jones

Kolejnymi ważnymi bohaterami są Kurt Hummel w wykonaniu Chrisa Colfera - modny gej pewny siebie i Mercedes Jones granej przez Amber Riley. Kurt zmaga się z brakiem akceptacji ze względu na swoją orientację seksualną. Jego najlepszą przyjaciółką jest Mercedes - utalentowana, czarnoskóra diwa o silnym głosie i charakterze.

Quinn Fabray, Santana Lopez i Brittany Pierce

Trzy cheerleaderki - Quinn Fabray (Dianna Agron), Santana Lopez (Naya Rivera) i Brittany Pierce (Heather Morris) - także dołączają do chóru, wnosząc do niego popularność, atrakcyjność, ale też intrygi. Quinn to przewodnicząca szkoły, perfekcyjna i wyniosła. Santana to jej zaborcza przyjaciółka, a Brittany - naiwna, infantylna blondynka.

Muzyka i choreografia w Glee

Kluczowym elementem serialu są musicalowe, pełne energii numery taneczno-wokalne. Stanowią one stały i wyczekiwany punkt każdego odcinka. Ich atutem jest znakomita choreografia oraz świetne wykonania przez utalentowaną młodą obsadę.

Covery znanych przebojów

W serialu pojawia się mnóstwo coverów znanych hitów popowych, rockowych czy musicalowych. Bohaterowie wykonują m.in. takie przeboje jak "Don't Stop Believin'" zespołu Journey, "Like A Prayer" Madonny, "Defying Gravity" z musicalu "Wicked" czy "Don't Rain On My Parade" z musicalu "Funny Girl". Dzięki temu muzyka trafia w gusta szerokiej publiczności.

Autorskie utwory dla serialu

Oprócz coverów pojawiają się też premierowe, autorskie kompozycje napisane specjalnie na potrzeby serialu. Są one zazwyczaj mocno osadzone w fabule i rozwijają wątki bohaterów. Przykładem jest przebój "Get It Right" wykonywany przez Rachel, opowiadający o jej zmaganiach z miłością do Finna.

Taneczne umiejętności aktorów

Aktorzy wcielający się w rolę chórzystów musieli opanować zarówno śpiew, jak i taniec. Intensywne treningi wokalne i choreograficzne zaowocowały energetycznymi, pełnymi blasku i profesjonalizmu występami. Dla wielu odtwórców głównych ról był to aktorski debiut, ale podołali trudnemu zadaniu.

Kontrowersje wokół Glee

"Glee" - musicalowy serial dla nastolatków podbił serca widzów

Mimo iż serial miał przede wszystkim dostarczać pozytywnych wzorców, wiele jego wątków i sposobów przedstawiania bohaterów wywoływało kontrowersje i oskarżenia o stosowanie szkodliwych stereotypów.

Oskarżenia o homofobię i seksizm

Część widzów i krytyków zarzucało serialowi promowanie homofobicznych i seksistowskich postaw. Zwłaszcza sposób pokazania postaci Kurta - jedynego otwarcie homoseksualnego bohatera - był krytykowany jako zbyt stereotypowy i wręcz upokarzający. Podobnie niektóre wątki wokół cheerleaderek uznano za seksistowskie.

Nieodpowiednie treści dla młodzieży

Innym zarzutem było przedstawianie treści nieodpowiednich dla młodej widowni, do której serial miał być skierowany. Chodziło np. o sceny zbyt intensywnych pocałunków czy odniesienia do aktywności seksualnej nastolatków.

Promowanie stereotypów

Czasem zarzucano też twórcom, że mimo deklaracji o różnorodności i tolerancji, w serialu i tak utrwalane są schematyczne wizerunki cheerleaderek, sportowców czy artystów.

Kultura fanów Glee

Serial zgromadził rzesze oddanych fanów, którzy przenosili swoją miłość do produkcji także poza odbiór odcinków. Aktywnie angażowali się w internetową twórczość i dyskusje związane z serialem.

Aktywność w mediach społecznościowych

Fani chętnie dyskutowali o serialu i jego bohaterach w mediach społecznościowych, komentując każdy nowy odcinek. Powstawały liczne grupy i fora poświęcone "Glee". Angażowano się też w internetowe kampanie mające wpłynąć na twórców serialu.

Fanfiction i fanart z serialu

Wokół "Glee" rozwinęła się bujna twórczość fanowska - fanarty przedstawiające bohaterów serialu oraz opowiadania fanfiction rozwijające ich losy. Niektóre z nich zdobyły nawet własne grono wielbicieli.

Cosplay postaci z Glee

Fani serialu chętnie wcielali się w swoich ulubionych bohaterów, przygotowując charakteryzacje i stroje. Na konwentach pojawiało się wielu cosplayerów jako Rachel Berry, Kurt Hummel czy Sue Sylvester.

Dlaczego Glee podbiło serca widzów?

Ten niecodzienny serial odniósł spektakularny sukces dzięki połączeniu kilku czynników, które przypadły do gustu szerokiej widowni.

Fascynacja musicalem

Połączenie konwencji serialu obyczajowego z musicalem, chwytliwymi piosenkami i popisami tanecznymi okazało się strzałem w dziesiątkę. Tego rodzaju produkcje cieszą się popularnością w wielu kręgach.

Utrwalenie pozytywnych postaw

Choć serial nie był pozbawiony kontrowersji, ogólny wydźwięk pozostawał pozytywny. Ukazywał młodych ludzi pokonujących trudności, akceptujących odmienność i wspierających się nawzajem. Promował takie wartości jak przyjaźń, miłość i życzliwość.

Rozrywka dla młodzieży i dorosłych

Lekka, dynamiczna fabuła z elementami komediowymi, wciągające perypetie uczuciowe bohaterów, chwytliwe piosenki - to wszystko sprawiło, że serial bawił zarówno nastoletnią, jak i starszą widownię. Dostarczał po prostu świetnej rozrywki.

Podsumowanie

Serial "Glee" był prawdziwym telewizyjnym fenomenem, łączącym konwencję musicalu i serialu obyczajowego. Chwytliwe piosenki, wciągająca fabuła i barwni bohaterowie przyciągnęli rzesze widzów. Mimo kontrowersji wokół niektórych wątków, produkcja promowała pozytywne wartości - tolerancję, akceptację odmienności i samorealizację poprzez sztukę. Stała się ulubioną rozrywką zarówno dla nastolatków, jak i starszych widzów. Jej ogromna popularność zaowocowała powstaniem zagorzałych fanów angażujących się w internetową twórczość związaną z serialem.

Najczęstsze pytania

Tytuł serialu "Glee" nawiązuje do szkolnego chóru, który jest głównym miejscem akcji. W języku angielskim "glee club" oznacza właśnie szkolny chór.

Serial doczekał się 6 sezonów. Ostatni, skrócony sezon liczył tylko 13 odcinków i został wyemitowany w 2015 roku.

W Polsce serial emitowany był m.in. na kanale VIVA Polska i Comedy Central. Obecnie odcinki dostępne są na platformach streamingowych Netflix i HBO Max.

Najważniejsze role grali: Lea Michele (Rachel Berry), Cory Monteith (Finn Hudson), Chris Colfer (Kurt Hummel), Matthew Morrison (Will Schuester), Jane Lynch (Sue Sylvester).

Serial zebrał zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje. Chwalono go za oryginalność i świeżość, ale zarzucano też nierówność poziomu i kontrowersyjne wątki.

5 Podobnych Artykułów

  1. "Psie pazury" - klasyk kina noir Romana Polańskiego
  2. Nowe show muzyczne w Polsce nie w telewizji? Zaskakująca informacja!
  3. "Piła" - geneza torture pornu, który zdefiniował nowy podgatunek horroru
  4. "Z Archiwum X" - geneza serialu science fiction o mulderze i scully
  5. Największe filmy Disneya – daty premier aż do 2026 roku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Klara Sokołowska
Klara Sokołowska

Blogerka pasjonująca się kinem, seriami i historią. Odkrywam fascynujący świat produkcji, dzieląc się wnikliwymi analizami. Przenieśmy się razem w czasie i przestrzeni na ekranie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły